Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa fotografia

Aktywna tablica

Bierzemy udział

Szkolny facebook

BohaterOn

Mobilność kadry

Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej

Gospodarzem być! 9 - 20 kwietnia 2018r.

Gospodarzem być! 9 - 20 kwietnia 2018r.

Bycie gospodarzem to niełatwa sztuka. Szczególnie, jeśli jest się Gospodarzem Szkoły i trzeba w atrakcyjny sposób zorganizować czas grupie około pięciuset uczniów oraz zainteresować swoimi działaniami nauczycieli i pracowników szkoły. Na szczęście mogliśmy liczyć na pomoc, również finansową, naszej wychowawczyni Pani Jolanty Kwaśnik, naszych rodziców oraz przyjaciół. W pierwszym tygodniu promowaliśmy zdrowy styl życia w myśl haseł: „Zdrowe odżywianie – zdrowy nastolatek” oraz „Ruch to zdrowie”. Na początek, z okazji Dnia Pracowników Służby Zdrowia, udaliśmy się z laurką i naręczem kwiatów do szkolnej pielęgniarki Pani Wiolety Woźniak, by podziękować za to, że zawsze stoi na posterunku, gdy dopadnie nas podstępna choroba lub ulegniemy jakiejś kontuzji. Następnie przeprowadziliśmy wśród uczniów klas IV-VII ankietę na temat zdrowego stylu życia. Po jej analizie złapaliśmy się z przerażenia za głowy, gdyż okazało się, że w naszej diecie zbyt rzadko goszczą owoce i warzywa. Natychmiast postanowiliśmy to zmienić i już następnego dnia w całej szkole zapachniało świeżo wyciskanymi sokami i wiosennymi sałatkami. Tłumy oblegały nasze stoiska, a my wyciskaliśmy, wyciskaliśmy i wyciskaliśmy… Było naprawdę pysznie i zdrowo. Bardzo cieszymy się, że nasze koktajle zrobiły taką furorę, a po przepysznych sałatkach nie został nawet listek rukoli czy plasterek rzodkiewki. Dopełnieniem tych działań było opracowanie ulotek na temat zdrowia, które jeszcze tego samego dnia rozdaliśmy naszym rodzicom i nauczycielom przed spotkaniem z panią psycholog, która gościła w naszej szkole. Skoro poczuliśmy wiatr w żaglach, zaprosiliśmy do nas panią dietetyk Natalię Leśniak. Podczas prelekcji podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat prawidłowego komponowania posiłków, a w szczególności śniadań, które są przecież najważniejszym posiłkiem dnia. Z przeprowadzonych wśród uczniów ankiet wyczytaliśmy, że nieliczni regularnie uprawiają sport, ale lubią się ruszać, więc postanowiliśmy zachęcić ich do aktywnego spędzania czasu podczas długich przerw. Zorganizowaliśmy wspólne tańce integracyjne, które były w naszej szkole czymś nowym i cieszyły się dużą popularnością zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. A żeby było jeszcze ciekawiej – 17 kwietnia przypada Dzień Kostki Rubika, więc przeprowadziliśmy również pierwsze w dziejach naszej szkoły Mistrzostwa Szkoły w Układaniu Kostki Rubika”, które wygrał Maksymilian Cymerman. Ciekawe, kto pobije rekord Maksa i zostanie mistrzem w przyszłym roku? Niektórzy już podobno rozpoczęli treningi.

Drugi tydzień naszego gospodarzenia również rozpoczęliśmy mocnym akcentem. Dziewczęta z naszej klasy, pod kierunkiem pani bibliotekarki, poprowadziły zajęcia czytelnicze dla drugoklasistów, a wszystko to w ramach obchodów „Wielkiego Święta Małych Czytelników”. Lekcje przeprowadzone zostały w oparciu o książkę „Elmer i hipopotamy”, opowiadającej o przygodach małego słonia. Wybór książki był oczywiście nieprzypadkowy, ponieważ nawiązywał do obchodzonego 16 kwietnia Dnia Ochrony Słoni. Ponieważ nie tylko słonie są bliskie naszym sercom, zorganizowaliśmy również zbiórkę karmy dla zwierząt przebywających w schroniskach. Wkrótce, wspólnie z Kołem Wolontariatu, zamierzamy udać się do najbliższego z nich, by przekazać zgromadzoną karmę naszym braciom mniejszym, a przy okazji wyprowadzić na spacer żyjące na co dzień w zamknięciu psiaki. Aktywne przerwy, które organizowaliśmy w pierwszym tygodniu naszego gospodarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno dużych, jak i małych, postanowiliśmy je kontynuować w drugim tygodniu. Tym razem przeprowadziliśmy szereg zabaw i konkursów sprawnościowych. Można było sprawdzić się w wielu ciekawych konkurencjach, na przykład kręceniu kołem hula-hop, skokach na skakance czy tzw. kapkach. Na najlepszych czekały słodkie nagrody, a na wszystkich – dobra zabawa. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na przypadający 15 maja Dzień Patronów Szkoły. Postanowiliśmy aktywnie włączyć się w jego przygotowania, dlatego we współpracy z Samorządem Uczniowskim ogłosiliśmy Konkurs Wiedzy o Hetmanie Stefanie Czarnieckim. Warto wziąć w nim udział, bo zwycięzcy mają szansę w przyszłości reprezentować naszą szkołę podczas konkursu ogólnopolskiego, który od kilku już lat odbywa się w Warszawie.

Nim się spostrzegliśmy, minęły dwa tygodnie. Na gazetce Gospodarza szkoły, na której umieszczaliśmy wszystkie informacje, nasze działania i ogłoszenia, pojawił się specjalny plakat naszej klasy i symboliczne klucze do szkoły przekazaliśmy następnej klasie. Mamy nadzieję, że stanęliśmy na wysokości zadania i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, w czym chętnie wziął udział, co na długo zapadnie w jego pamięci.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Aleksandra Tomicz

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.01
287,595 unikalne wizyty